Gaboń-Wysoki Wierch-Szczawnica
data:21.05
start: 6:00
meta 12:00
łącznie ok 26 km
Sporo trasy poza szlakiem dlatego nie zamieszczamy mapy trasy.
Gaboń- droga leśna- wejście na żółty szlak ( ok. 20 min. od miejsca na zdjęciu poniżej)
Żółtym szlakiem w kierunku Przehyby, około 100m przed Przehybą zejście czarnym szlakiem narciarskim
Żółtym szlakiem ze Szlachtowej na Wysoki Wierch i zejście niebieskim do Szafranówka i przy wyciągu do Szczawnicy
W niedzielny poranek wyruszyliśmy z Gabonia. Trasa do Szczawnicy przez Wysoki Wierch wydawała się być ciekawą alternatywą dla tras biegnących przez Przehybe. Pogoda niczego sobie ciepło, ptaki już od samego rana urządzały koncert- aż miło było posłuchać. Dwie ciekawe alternatywy w tej wyprawie. W kierunku Przehyby wybraliśmy się idąc nie drogą asfaltową jak na poniższym zdjęciu, a drogą leśną, która prowadziła do żółtego papieskiego szlaku, który zaczyna się w Starym Sączu. Drugim wyjątkiem jest zejście do Szlachtowej, szlakiem czarnym narciarskim, a nie tym wiodącym od Przehyby.
I tu jest ten moment, kiedy odbijamy w lewo na ścieżkę leśną.
Można przegapić wejście na żółty szlak - schodzimy z drogi leśnej i do góry w las.
Na dole mgła, piękny poranek.
Takie ładne skałki po drodze, pełno borówek tu będzie...
Żółty szlak jeden z najprzyjemniejszych. Po początkowej fazie wielkich przewyższeń już nie ma, idealnie się idzie. Las nie jest gęsty, wszystko fajnie widać.
Pomnik upamiętniający walki partyzanckie z okresu II wojny światowej. Za nim znajduję się jedyne lądowisko dla helikopterów w tym rejonie.
Czarny szlak narciarski. Korciło nas już nie raz, by zejść nim w końcu nam się udaje. Piękny widok na Tatry.
Piękna ściana skalna.
Aż dziwne, że nie ma tu typowego szlaku pieszego. Te zejście do Szlachtowej to jest top. Tego widoku pięknej soczystej zielonej trawy, starych pni nie odda nic. Zbliżamy się do Palan Szlachtowskich.
W tej okolicy pełno takich ambon - na tylu kilometrach nie widzieliśmy w innym miejscu czegoś takiego.
Bardzo piękny widok, soczysta zieleń, Pieniny, i te piękne drzewka ...top!
Cerkiew Opieki Matki Bożej w Szlachtowej, akurat był odpust! więc obowiązkowo cukierki odpustowe! Cerkiew robi niesamowite wrażenie, wieczorem ponoć bardzo ładnie oświetlona. Przechodzimy dalej przez Szlachtową i kierujemy się na szlak.
Szlachtowa - malownicza wieś należąca do Gminy Szczawnica leży nad rzeką Grajcarek, który jest dopływem Dunajca. Początkiem roku 2008 wieś została wyłączona spod administracji miasta Szczawnicy - w związku ze zmianą rodzaju gminy z miejskiego na miejsko-wiejski z równoczesnym uzyskaniem statusu wsi.
Szlachtowa to dawna wieś łemkowska położona na terenie pasma górskiego Beskid Sądecki. Oprócz Grajcarka Przepływa przez nią Sielski Potok. Jest najdalej wysuniętą na zachód wsią w Polsce, którą zamieszkiwała niegdyś autochtoniczna ludność ruska. Dawniej tereny te określano nawet jako Ruś Szlachtowska. Znajduje się w niej pochodząca z XVI w. dawna cerkiew greckokatolicka pw. Opieki (Pokrowy) NMP (ob. kościół rzymskokatolicki pw. M.B Pośredniczki Łask). /szczawnica.com/
Podejście początkowo dość wymagające, coraz więcej turystów w tym rejonie.
Zbliżamy się do Bacówki i takie piękne widoki na polanie.
Bacóweczka, tuż przed podejściem na Wysoki Wierch. Nie widać tego na zdjęciu ale jest spory ruch.
Tu pierwsza ławeczka przed Wysokim Wierchem.
Jedna z najładniej ulokowanych ławeczek w kraju na Wysokim Wierchu. Widoki m.in. na Tatry niesamowite. Żeby zrobić te zdjęcie musieliśmy poprosić turystów o zejście z niej;)
Wysoki Wierch (Šlachtovsky vrch) to szczyt położony w grzbiecie Małych Pienin. Jest bezleśny i otoczony z każdej strony łąkami – dzięki temu rozciągają się z niego przepiękne, niczym niezasłonięte widoki. Panorama na masyw Trzech Koron, Gorce, Beskid Wyspowy i Sądecki oraz Tatry budzi zachwyt wśród turystów. Latem w pobliżu góry odbywa się wypas kulturowy owiec, natomiast zimą zmienia się ona w doskonałe miejsce dla pasjonatów narciarstwa zjazdowego, biegówek i skitouringu /orlica.com/
Drogowskaz na Wysokim Wierchu.
Wyjazd kolejką ze Szczawnicy na Palenicę (722 m) bez wątpienia jedna z największych atrakcji w Pieninach. Bardzo podobnie wygląda to na Jaworzynie Krynickiej, też jakieś zjeżdżalnie i takie tam.
Jesteśmy w Szczawnicy tuż po godzinie 12:00 Wszędzie dużo ludzi, ale nie ma co się dziwić pogoda idealna. Wyprawa naprawdę bardzo fajna, bardzo widokowa i dość wymagająca. Po zejściu do Szlachtowej, ponowne podejście w górę tym razem żółtym Szlakiem na Wysoki Wierch dało o sobie znać.
Noclegi
Polecamy w pobliżu
Ostatnie artykuły
- Ptaszkowa-Jaworze-Mochnaczka Wyżna
- Gaboń-Čertova skala-Jarabina
- Tylmanowa-Lubań-Kluszkowce-Krościenko
- Lubomierz-Stare Wierchy-Maciejowa-Rabka Zdrój
- Milik - Muszyna - Wieża Widokowa na Malniku
- Jazowsko-Przehyba-Rytro
- Schronisko na Przehybie - "Turysta stawiany jest na pierwszym miejscu"
- Kolejny sezon za nami!
- Żywa szopka w Obidzy - jak dojechać?
- Ochtonica-Magurki-Turbacz-Dębno
- Żegiestów-Krynica Zdrój Góra Parkowa-Powróźnik
- Wieża widokowa na Jaworze
- Piwniczna Zdrój-Ogrody Biblijne w Muszynie.
- Szczawnica-Słowacja-Muszyna
- Obidza-Sewerynówka-Źródełko w Krościenku
- Wspólna górska wyprawa - Radziejowa
- Przez Pięć Wież - Marsz Charytatywny
- Gaboń-Wysoki Wierch-Szczawnica
- Lubomierz-Mogielica-Skiełek-Łukowica
- Gaboń-Przehyba-Szczawnica