Żegiestów-Krynica Zdrój Góra Parkowa-Powróźnik
data:01.10
start: 7:30
meta: 17:05
łącznie ok 34 km
Początek wyprawy z Żegiestowa niedziela godzina 7:30. W czasie drogi do Powróźnika. Atrakcji po drodze jest tyle, że można to było śmiało podzielić na dwie wyprawy. Start przy torach kolejowych w Żegiestowie miejscowości liczącej nieco ponad tysiąc mieszkańców, która wchodzi w skład Gminy Muszyna. W poprzednim sezonie kończyliśmy wyprawę w Żegiestowie Zdrój - jest to osada miejscowości Żegiestów. W Żegiestowie znajduję się zabytkowa cerkiew tuż przy Szkole Podstawowej. Szlakiem idziemy koło szkoły jednak cerkiew chowa się za nią i nie jest dobrze widoczna. Co ciekawe tym razem nie gonił nas żaden pies ;) co często zdarza się przy naszych wyprawach.
Wieczorem musi tu być niezły klimat. Zadbane ścieżki, piękne kwiaty, ławeczki.... Jak to zwykle bywa a niedzielę rano jest spokojnie, cisza...
W Żegiestowie tuż przy drodze można odpocząć, jest też źródełko z wodą pitną, siłowania.
Początkowo szlak żółty i czarny biegną w tym samym kierunku, po przejściu centrum Żegiestowa czarny szlak odbija w lewo my pniemy się do góry dość łatwą ubitą ścieżką w kierunku Pusta Wielka, która znajduję się na wysokości 1061 m. n.p.m. Żeby dojść na szczyt Pusta Wielka trzeba z żółtego szlaku odbić. Zajmuję to kilka minut w jedną stronę, ale, że już kiedyś tam byliśmy i jesteśmy leniuszkami nie skorzystaliśmy z tej opcji. Ciekawe ile lat ma drogowskaz ze zdjęcia hm
Przechodzimy przez bardzo ciekawy mostek i już bardziej wymagającymi ścieżkami pniemy się na wspomniany szczyt Pusta Wielka.
Przechodzimy przez szczyt Jaworzynka gdzie pojawiają się pierwsze widoki. Kapliczka pod Jaworzynką, bardzo dobry punkt widokowy - tutaj krzyżują się szlaki turystyczne. Jest to północna strona Jaworzynki, kapliczka jest kryta jest dachem z gontów i zamykana żeliwną furtką - łemkowska kapliczka. Bardzo dobre miejsce do wypoczynku, są ławeczki, dobry punkt widokowy.
Przy kapliczce szeroka Polana Wyżne Młaki ( 929 m n.p.m.) z ładnymi widokami. Znajdują się tu wyciągi "Stacja narciarska dwie doliny Muszyna-Wierchomla. Nart nie mamy, śniegu też nie ma, więc idziemy dalej.
Bardzo klimatyczna bacówka, nie widać tego na zdjęciu ale sporo turystów. Bardzo ciekawe pole namiotowe, bardzo szeroka oferta gastronomiczna. Czuć w tym miejscu klimat. Oczywiście jest też piesek, który "wita" gości.
Bacówka nad Wierchomlą
Bacówka nad Wierchomlą to górskie schronisko turystyczne PTTK w Beskidzie Sądeckim, w paśmie Jaworzyny Krynickiej – na szlaku pomiędzy Runkiem i Pustą Wielką. Schronisko usytuowane jest na wysokości 887 m n.p.m., na rozległej polanie, której stoki opadają do doliny Wierchomli Małej otwierając przepiękne widoki na pasmo Radziejowej oraz wyjątkowo okazałą panoramę na Tatry./wierchomla-schornisko.pl/
Taką autostradą poruszamy się w kierunku szczytu Runek, od tego szczytu do Jaworzyny Krynickiej jest nieco ponad 3 km. Nie brakuje osób, którzy poruszają się rowerami.
RUNEK (1082 M N.P.M.)
Wierzchołek całkowicie pokryty lasem więc widoków nie ma żadnych. Obszar objęty jest ochroną Popradzkiego Parku Narodowego ma to związek ze źródłami wód mineralnych - szczawy. Szczyt jak wiele szczytów, gdyby nie tabliczka przeszlibyśmy dalej.
Nie mieliśmy w planach wizyty w Schronisku Na Jaworzynie Krynickiej, jednak przy wyciągu cosik tam robią i wyznaczono "objazd" Nie wchodzimy do środka, ale za to idziemy dłuższą drogą do wyciągu i to pod górę!
Schronisko nazywane bywa również „Hotelem górskim”, położone jest na wysokości 1050 m n.p.m., poniżej szczytu Jaworzyna Krynicka w Beskidzie Sądeckim.
Prace budowlane nad pierwszym schroniskiem zakończono w 1937 r. Obiekt stał się atrakcją turystyczną i gościł m.in. Jana Kiepurę, księżniczkę Julianę, przyszłą królową Holandii, a także lotników ze Szkoły Orląt. W październiku 1944 roku obiekt został spalony przez oddziały niemieckie w czasie obławy na partyzantów.
W 1960 r. postawiono w miejscu starego schroniska parterowy budynek z 20 miejscami noclegowymi, a w schronie urządzono Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej. Obecnie mieści się w nim muzeum PTTK.
Ostatnia przebudowa miała miejsce w latach 1993-1997. Zwiększył się wówczas znacznie standard schroniska.
Przy schronisku działa kolej gondolowa oraz kilka wyciągów, a trasy zjazdowe mają łącznie ok. 8 km długości (najdłuższa, 2,6 km) /schroniska.pttk.pl/krynica/
Na szczycie budynku znajduję się platforma widokowa płatna. Bilet normalny 17zł i 15 zł ulgowy - nie korzystamy z tego, za to wybieramy kolejkę gondolową. Bilet nie jest tani, jedzie się w szczelnie zamkniętej kabinie. Widoki nie są oszałamiające. Kolej gondolowa:
Biegnie z Czarnego Potoku na szczyt Jaworzyny Krynickiej (1114 m.n.p.m.) i przebiega wzdłuż stoku góry, w otoczeniu niepowtarzalnych krajobrazów i soczystej beskidzkiej przyrody. W ciągu jednej godziny kolej gondolowa może wywieźć 1600 osób. Sześciu osobowe kabiny, poruszają się z prędkością 5 m/s
Kolej gondolowa jest koleją jednoliniową o ruchu okrężnym. Wagoniki są wyprzęgane z liny. Wyposażone są w ławeczki oraz kosze służące do przewożenia sześciu par nart oraz snowboardu. Kolej posiada całkowite elektroniczne sterowanie, zapewniające komfort jazdy oraz bezpieczeństwo pracy personelu obsługi i pasażerów /jaworzynakrynicka.pl/
Kolejka ma swoją metę w Czarnym Potoku i tuż przy niej jest szlak, który biegnie do Krynicy. W niecałą godzinę udaję nam się go pokonać. Jest sporo osób po drodze, szlak dość prosty, też widoków nie ma, idzie się głównie lasem.
Wychodzimy z lasu i nagle Krynica, i zabudowania. Do centrum naprawdę blisko. Szczawnica i Krynica to bardzo podobne miejscowości lecz zejście z praktycznie z każdej strony do Szczawnicy zajmuję sporo czas. Krynicy Zdrój jako miasta nie trzeba nikomu przedstawiać. Liczy ponad 10 tysięcy mieszkańców jest położone na wysokości powyżej 500 m n.p.m. i bardzo ciężko tu... zaparkować.
Zmierzamy do kolejki na Górę Parkową. Została wybudowana w 1937, jako pierwsza w Polsce kolej tego typu, przez firmę Von Roll Bern ze Szwajcarii. Operatorem kolei są Polskie Koleje Linowe S.A. Długość trasy to 642 metry. Samo dojście do kolejki jest w remoncie idziemy "objazdem" No te drogowskazy są ciekawą opcją - ktoś miał pomysł.
Słynna Góra Parkowa w Krynicy-Zdrój Bardzo miła restauracja Parkowa, oczywiście sporo atrakcji dla dzieci w postaci różnego rodzaju zjeżdżalni. Bilety na te atrakcje nie są wygórowane, warto z tego skorzystać. Przyznajemy się, przegoniliśmy dzieciaki w kolejce i sami dwie kolejki na zjeżdżalni ;) Na samej górze krzyżuję się sporo szlaków przy ładnej pogodzie można wypożyczyć leżak i w ten sposób relaksować. Pomimo takiej sobie pogody jest naprawdę sporo osób.
Szczyt mający wysokość 741 m n.p.m. Park na jej stokach jest doskonałym terenem spacerowym znajdującym się właściwie w centrum miasta. Został założony w roku 1810 - do dziś zachował się pierwotny układ ścieżek. Wśród leśnych gęstwin możemy odnaleźć wiele ciekawych zabytków i atrakcji:
Stawy – na zachodnim stoku Góry Parkowej znajdują się cztery jeziorka osuwiskowe zwane Czaplimi Stawami (największy to Staw Łabędzi). Od wiosny do późnej jesieni można przy nich spotkać wodne ptactwo.
Altany – na północnym stoku góry, nad doliną Palenicy zachowały się dwie XIX-wieczne drewniane altany: „Wanda” i „Marzenie”./krynica.pl/
Szalone (832 m n.p.m.)
Całkowicie zalesiony szczyt na łatwym szlaku z Powróźnika do Krynicy. Szalone objęte jest ochroną Popradzkiego Parku Krajobrazowego - ze względu na źródło wód mineralnych (szczawy), czy też buczynę karpacką. Ciekawi jesteśmy historii, skąd ta nazwa? hmm.
Widok na Powróźnik (Gmina Muszyna) bardzo fajne zejście do tej miejscowości. Powróźnik to miejscowość, którą zamieszkuję ponad 1700 osób. Naszym celem była
pijalnia wody Jakubianka i Cerkiew pw. św. Jakuba Młodszego Apostoła do której nie dotarliśmy - zabrakło czasu (powrót pociągiem) Cerkiew została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
Pijalnia wody Jakubianka. Nie jest trudno do niej trafić znajduję się nieopodal stacji kolejowej i biegnie tą drogą nasz szlak do Muszyny.
Do pijalni doprowadzona jest woda mineralna z odwiertu P-III, o głębokości 100 m. Wydajność odwiertu wynosi: 5,90 m3/h. Udostępniona woda to w 0,24% szczawa wodorowęglanowo-wapniowa (HCO3-Ca). Wpływa przeciwzapalnie i przeciwtrądzikowo, ogranicza wypadanie włosów i wzmacnia paznokcie, działa kojąco na skórę/muszyna.pl/
Bardzo fajna wyprawa z wieloma atrakcjami po drodze, i nie była to najłatwiejsza wyprawa. Planując taką trasę warto przeznaczyć na nią praktycznie cały dzień. W samej Krynicy można spędzić troszkę czasu...a atrakcji po drodze było sporo...Na pewno była to jedna z lepszych tras jakie mamy na koncie. Poniżej galeria zdjęć z wyprawy.
Noclegi
Polecamy w pobliżu
Postaw Kawę - wsparcie mojej działalności, jeżeli doceniasz pracę non-profit i chcesz, by strony dalej istniały - kliknij
Ostatnie artykuły
- Ptaszkowa-Jaworze-Mochnaczka Wyżna
- Gaboń-Čertova skala-Jarabina
- Tylmanowa-Lubań-Kluszkowce-Krościenko
- Lubomierz-Stare Wierchy-Maciejowa-Rabka Zdrój
- Milik - Muszyna - Wieża Widokowa na Malniku
- Jazowsko-Przehyba-Rytro
- Schronisko na Przehybie - "Turysta stawiany jest na pierwszym miejscu"
- Kolejny sezon za nami!
- Żywa szopka w Obidzy - jak dojechać?
- Ochtonica-Magurki-Turbacz-Dębno
- Żegiestów-Krynica Zdrój Góra Parkowa-Powróźnik
- Wieża widokowa na Jaworze
- Piwniczna Zdrój-Ogrody Biblijne w Muszynie.
- Szczawnica-Słowacja-Muszyna
- Obidza-Sewerynówka-Źródełko w Krościenku
- Wspólna górska wyprawa - Radziejowa
- Przez Pięć Wież - Marsz Charytatywny
- Gaboń-Wysoki Wierch-Szczawnica
- Lubomierz-Mogielica-Skiełek-Łukowica
- Gaboń-Przehyba-Szczawnica