Szczawa-Ochotnica Dolna-Krościenko
Tym razem nie w weekend lecz we wtorek udało nam się wyjść na szlak. Trasa bardzo wymagająca - intensywna a na niej dwie wieże widokowe: Na Gorcach i na Lubaniu. Nie będziemy zagłębiać się w szczegóły - zbyt dużo i pobieżnie widzieliśmy jak na jeden raz.
Początek czarnego szlaku przy Pijalni Wód Mineralnych w Szczawie. Słoneczko, śpiew ptaków jest godzina 7:00 pijalnie otwarta od 10:00, więc nic na ten temat nie napiszemy a szkoda. Jak wygląda historia pijalni?
O źródłach mineralnych z okolic Szczawy wspominał już w XV wieku Jan Długosz. W 1818 roku Stanisław Staszic w „Ziemiorództwie Karpatów" zanotował, że „w Szczawie tryszczą pospolite źródła wód kwaśnych, których już nie siarka, ale różne gazy i żelaza są częścią główną”. Zdroje Szczawy badał profesor Uniwersytetu Lwowskiego Baltazar Hacguet, później ich wartość propagowali między innymi Orłowicz - Parchill (1912 r.) i Franciszek Kmietowicz (1937 r.). W latach międzywojennych doceniano wartość i jakość tutejszych wód. W 1934 r. eksploatację sześciu źródeł wód mineralnych podjął Antoni Gryzina - Lasek. Po II Wojnie Światowej w 1958 r. wstępnego rozpoznania chemicznego wód dokonał J. Chrząstowski. Złoża wód szczawnych wodorowęglanowo - chlorkowo - sodowych różnych typów występują w warstwach menilitowych i krośnieńskich jako ujęcia płytkie /kamienica.net.pl/
W tamtym roku Łomnica przywitała nas psami przed którymi uciekaliśmy ;) Szczawa także nas przywitała:) co widać na zdjęciu. Idziemy zadbaną drogą, obok potok Głębiniec, po drodze mijamy Zajazd Turystyczny też Głębiniec oraz inne obiekty z pokojami do wynajęcia. No ładnie tu, Szczawa na wielki plus. Warto zatrzymać się przy Szafkowa kapliczka drewniana na słupie ufundowana w 1826 roku. Więcej o niej w naszej galerii zdjęć.
Po godzinie marszu jesteśmy na Nowej Polanie. Znajduje się w okolicach przełęczy 850 m n.p.m. pomiędzy Gorcem (1228 m) a Magorzycą (875 m). tutaj krzyżują się dwa szlaki turystyczne. W północnej części polany znajduje się metalowy krzyż na mogile niemieckiego żołnierza, który zabity tutaj został w styczniu 1945 podczas odwrotu przez Armią Radziecką. Spotykamy pierwsze osoby na szlaku... oczywiście przy wycince drzew:)
Świnkówka i pierwszy raz widzimy Tatry. Świnkówka to rozległa polana na północnym grzebiecie Gorca na wysokości (1020-1090 m n.p.m.). Z polany roztacza się piękny widok na górną części doliny Kamienicy. Można tu sobie siąść na przygotowanych ławeczkach i porozmyślać...
Po wyjściu z polany Świnkówka maszerujemy cały czas lasem aż do tego momentu widocznego na zdjęciu - przed nami wieża widokowa.
Wieża widokowa na Gorcu 1228 m n.p.m. to bliźniaczy obiekt jak ten na Koziarzu. Budowę wieży ukończono nie tak dawno bo w 2015 roku. Tutaj spotykamy pierwszych turystów. Na samej górze wyjątkowo zimno i jak to na każdej wieży widokowej wieje. Pogoda idealna to i widoki były idealne. Po zejściu z wieży zmieniamy kolor szlaku na niebieski, i tu pierwsze zaskoczenie. Nie ma żadnego oznaczenia gdzie jest ten szlak...no ale idziemy przed siebie i po kilkunastu metrach jest oznaczenie.
Przed nami informacja na temat Szlak Papieski w Gorcach o który zahaczyliśmy
Szlak Papieski w Gorcach rozpoczyna się w Ludźmierzu na Podhalu. Poprowadzony jest wzdłuż tradycyjnych szlaków turystycznych przez Nowy Targ, Kowaniec, Bukowinę Miejską na Halę Rusnakową - do kaplicy Matki Bożej Królowej Gorców i na Halę Turbacz - do Szałasowego Ołtarza. Z Turbacza Szlak Papieski prowadzi: wzdłuż szlaku żółtego do niebieskiego doliną Kamienicy obok „Papieżówki”, dochodzi do Przełęczy Przysłop, gdzie łączy się z Papieskim Szlakiem Zagórzańsko-Limanowskim; od szlaku czerwonego wzdłuż niebieskiego łączy Krościenko - przez Lubań, Ochotnicę Dolną (kościół), Gorc - z Przełęczą Przysłop; od szlaku czerwonego na Przełęczy Knurowskiej przez Ochotnicę Górną wiedzie na osiedle Skałka, skąd wzdłuż szlaku zielonego prowadzi na Turbacz; przez Lubań szlakiem czerwonym do Krościenka, gdzie Gorczański Szlak Papieski łączy się na Kopiej Górce ze Szlakiem Papieskim w Beskidzie Sądeckim - tzw. „Powtórką z geografii”./niedziela.pl/
Schodzimy na Ochotnice Dolną przechodzimy przez nią niebieskim szlakiem. Ochotnica Dolna wraz z Ochotnicą Górną – tworzył najdłuższą wieś w Polsce. Dochodzimy do stacji paliw - dokupujemy wody mieneralnej - i tuż za stacją skręcamy w lewo na osiedle Kudowe.
Jesteśmy pod wieżą widokową na Lubaniu przed nami Jaworzyny Ochotnickie, bardzo przyjemne polany.
Jaworzyny Ochotnickie to malowniczy ciąg grzbietowych polan, rozciągnięty na wysokości około 1070 m n.p.m. na zachód od kulminacji szczytowej Lubania. Na wschodnim skraju do czerwonego Głównego Szlaku Beskidzkiego dochodzi od północy szlak niebieski z centrum Ochotnicy Dolnej (szlak zielony dochodzi do położonej na zachód od Jaworzyn Ochotnickich polany Morgi). Z polan są ograniczone widoki na północ na dolinę Ochotnicy, a za nią Gorc (1228 m n.p.m.) i Tworogi (845 m n.p.m.), na południe na Pieniny, Zalew Czorsztyński, polski Spisz. Na wschód, w linii grzbietu widać wąski stożek kopuły szczytowej Lubania./malopolska.szlaki.pttk.pl/
W oddali widać wieże widokową, podejście na nie przypomina te z Radziejowej, jest dość stromo, pełno kamieni.
Wieża widokowa na Lubaniu imienia Majora Józefa Chlipały "Lubańskiego" więcej na temat nadanie imienia majora tej wieży kliknij Wieża na Lubaniu tak samo jak na Gorcach powstała w 2015 roku w ramach projektu „Enklawa aktywnego wypoczynku w sercu Gorców – szlaki turystyki rowerowej, pieszej i narciarskiej w Gminie Ochotnica Dolna”
Schodzimy dość stromo do Krościenka. W oddali widać Jezioro Czorsztyńskie. Na zdjęciu "Grzybek dla turysty" łącznie na terenie Gminy Krościenko jest ich 11. Pierwszy grzybek powstał przed pierwszą wojną światową. Projekt nawiązuje do historycznej tradycji Krościenka jak opisuję w swojej książce "Klejnot zagubiony w górach" ks.Bronisław Krzan "...Przed pierwszą wojną światową w Krościenku powstała altanka w postaci parasola i miała być miejscem odpoczynku i ewentualnego schronienia przed deszczem, głównie mieszkańców [..]. którzy wędrowali do swoich domostw z Krościenka. Grzybki ulokowane są w miejscach gdzie widoki są dla oka najbardziej atrakcyjne w tej gminie.
Widok na Tatry i Jezioro Czorsztyńskie, które na tym zdjęciu jest hmm niewidoczne.
Schodzimy do Krościenka ulicą Lubań następnie Tadeusza Kościuszki, przechodzimy przez mostek na potoku Krośnica i jesteśmy na mecie w rynku. Jest godzina 15:00 na rynku pełno szkolnej młodzieży od czego przez pandemię odzwyczailiśmy. O godzinie 15:26 przyjeżdża bus i powracamy do domu! Trasa intensywna ale ogólnie dość monotonna. Zachęcam do obejrzenia galerii zdjęć ze szlaku.
Noclegi
Polecamy w pobliżu
Ostatnie artykuły
- Ptaszkowa-Jaworze-Mochnaczka Wyżna
- Gaboń-Čertova skala-Jarabina
- Tylmanowa-Lubań-Kluszkowce-Krościenko
- Lubomierz-Stare Wierchy-Maciejowa-Rabka Zdrój
- Milik - Muszyna - Wieża Widokowa na Malniku
- Jazowsko-Przehyba-Rytro
- Schronisko na Przehybie - "Turysta stawiany jest na pierwszym miejscu"
- Kolejny sezon za nami!
- Żywa szopka w Obidzy - jak dojechać?
- Ochtonica-Magurki-Turbacz-Dębno
- Żegiestów-Krynica Zdrój Góra Parkowa-Powróźnik
- Wieża widokowa na Jaworze
- Piwniczna Zdrój-Ogrody Biblijne w Muszynie.
- Szczawnica-Słowacja-Muszyna
- Obidza-Sewerynówka-Źródełko w Krościenku
- Wspólna górska wyprawa - Radziejowa
- Przez Pięć Wież - Marsz Charytatywny
- Gaboń-Wysoki Wierch-Szczawnica
- Lubomierz-Mogielica-Skiełek-Łukowica
- Gaboń-Przehyba-Szczawnica