Obidza - spotkajmy sie na szlaku

Roztoka Ryterska-Przehyba-Obidza

 

8:44 h 26.1 km /mapa turystyczna.pl/

Data: 09.05.2021

Zaczynamy wyprawę o 6:30 z Roztoki Ryterskiej. Jest bardzo zimno temperatura nieznacznie poniżej zera. Roztoka jest wsią należącą do gminy Rytro, liczy sobie ponad 400 mieszkańców. Górną granicą wsi jest Radziejowa więc pod względem  terytorialnym jest to spora miejscowość. Do Przełęczy Żłobki a to z prawej strony, a to z lewej towarzyszyć nam będzie potok Roztoka Mała aż do jego źródła. Potok poniżej Roztoki Ryterskiej łączy się z Roztoką Wielką i pod nazwą Roztoczanka przepływa przez Rytro i wpada do Popradu. Przez pewien czas poruszamy się Raglasiowym Szlakiem.

ŚCIEŻKA DYDAKTYCZNO PRZYRODNICZA "ROGASIOWY SZLAK"
zlokalizowana jest w całości na obszarze Popradzkiego Parku Krajobrazowego, oznaczona jest kolorem zielonym. Nazwa szlaku pochodzi od lektury dla dzieci, napisanej przez Marię Kownacką "Rogaś z Doliny Roztoki". Jest to młody szlak spacerowy w formie ogólnoprzyrodniczej ścieżki dydaktycznej, w dolinie Roztoki Małej na południowo - wschodnim skłonie Pasma Radziejowej. Trasa posiada 14 opisanych przystanków, a najdłuższa wersja ścieżki ma około 12 km. Przystankiem początkowym jest przy źródle Katarzyna w okolicach stacji narciarskiej Ryterski Raj. Najwyżej położonym punktem jest Polana Skałka /beskidsadecki.eu/ więcej informacji kliknij /

 

Ośrodek Edukacji Leśnej LKP Lasy Beskidu Sądeckiego w Roztoce Ryterskiej to obiekt muzealny i służący celom edukacji ekologicznej Nadleśnictwa Piwniczna. Znajduje się w zabytkowej leśniczówce wybudowanej w 1919 r. przez hr. Adama Stadnickiego. W ośrodku 45-miejscowa sala wykładowa wyposażona w multimedia, projektor, nagłośnienie. Obok budynek z salą warsztatową oraz z salą ze stałą ekspozycją pt. „Puszcza karpacka”. Obiekt jest położony w dolinie Roztoki Małej, obok przygotowano miejsce postoju samochodów oraz wiatę i miejsce na ognisko oraz niewielki plac zabaw./nowosadecki.pl/

 

Cudny widok na potok, który przy opadach deszczu pewnie wylewa na szlak - jest prawie na tym samym poziomie co ścieżka.

 

Wiata turystyczna "Pod Pańską" w Leśnictwie Roztoka Mała  z licznymi tablicami informacyjnymi i miejscem do biesiadowania. idealne miejsce do spędzenia majóweczki ze znajomymi;)

 

Jesteśmy już witani chyba z trzeci raz;) no ale za każdym razem przez kogo innego. Leśne kompleksy promocyjne są to obszary, w których realizowana jest idea propagująca wielofunkcyjną, opartą na zrównoważonym rozwoju gospodarkę leśną. Popularyzacja proekologicznej gospodarki leśnej, form ochrony przyrody, bioróżnorodności biologicznej, badań naukowych oraz powszechnej edukacji ekologicznej, to główne cele naszych działań /nawojowa.krakow.lasy.gov.pl//. Więcej informacji kliknij

 

 Rzadko udaję nam się spotkać kogoś maszerującego o tej porze dnia tak też było tym razem - spotykamy miłośnika biegania po górach.

 

Rozejście szlaków. My skręcamy w prawo - Przełęcz Żłobki. Na lewo można dość do kapliczki pod Kramarką.

 

Na każdym kroku rzuca się w oczy wycinka drzew.

 

Na żadnym szlaku nie było tyle strumyków co na tym etapie trasy. Bardzo ładnie to wygląda! cudny szum....

 

W tym miejscu rozpoczynamy prawdziwy marsz. Do tego miejsca spokojnie nawet z wózkiem można spacerować. Podążamy w kierunku Rozdroże Mićkowskie. Widoczny na zdjęciu etap wyprawy jest najtrudniejszym podejściem na całej długości  szlaku, i od tego momentu mamy widok m.in. na Rytro - wychodzimy z poziomu lasu. Nie jest już tak zimno, słońce mocno nas ogrzewa.

 

 Mijamy Polanę Skałka i kierujemy się w kierunku Przełęcz Żłobki, i takie fajne jeziorko na polanie.

 

 Na Przełęczy Żłobki spotykamy turystów zastanawiających się co to sobie siedzi na drzewie. W pewnym momencie jak już ustaliliśmy, że nie wiemy co to jest... Głuszec ( tego dowiadujemy się od was) zlatuję z drzewa i goni turystkę :)  Było trochę śmiechu i krzyku no ale....Głuszec przypomina z wyglądu nieco indyka. jest największym i najrzadszym przedstawicielem kuraków w Polsce. 

Jego liczebność jest szacowana na około 600 ptaków żyjących w 4 izolowanych populacjach na południu i wschodzie kraju. W ostatnich 30 latach straciliśmy pomorską populację głuszca, żyjącą na Pojezierzu Kaszubskim i w Borach Tucholskich, a jego liczebność w całym kraju ciągle się zmniejsza /http://cepl.sggw.pl//

Schodzimy ze szlaku i szerokim łukiem mijamy Radziejową , czyli omijamy wieże widokową. Towarzyszy nam niesamowity widok na zaśnieżone Tatry, choć i w pewnym momencie sami jeszcze spotykamy na szlaku śnieg.

 

W wielu miejscach widać skutki śnieżnej  i wietrznej wiosny, mijamy Złomisty Wierch, który w wyniku wiatrołomów ....  obecnie oferuję piękne miejsca widokowe m.in. na Nowy Sącz.

 

 Na Przehybie także widoczna ścinka drzew. Jesteśmy przed godziną jedenastą i jest już sporo turystów.

 

 Zielony szlak z Przehyby do Jazowska do 3 godziny 20 minut. Nam udaje się go pokonać w nieco ponad półtora godziny (do Obidzy) Na zielonym szlaku także możemy spotkać powalone drzewa i ciszę... turystów mało.

 

 Polana Bobowa 1050 metrów n. p.m.  jedyne miejsce widokowe na zielonym szlaku z taką panoramą.

 

 Jeden z lepszych widoków na szlaku, w dalszej części marszu nie będziemy już mieli okazji rzucić okiem na pobliskie miejscowości. Przy zejściu spotykamy kilku turystów.

 

Zbiornik wodny w Łazach, jeszcze kilkanaście minut marszu asfaltem i jesteśmy przed godziną 13:00 w Obidzy. Wycieczka bardzo udane, choć pogoda zwariowana... różnica temperatur między początkiem a końcem w słońcu.... to około 30 stopni. Trasa niezbyt wymagająca licząc, że ominiesz wieże widokową na Radziejowej, choć same obejście wieży zajmuję więcej czasu. Poniżej zdjęcia ze szlaku, zapraszamy do obejrzenia ich!

 

 

Noclegi

Polecamy w pobliżu

 

free joomla templatejoomla template
2024  Obidza - spotkajmy się na szlaku   globbers joomla templates