Rowerem lub pieszo Obidza-Przehyba...Zamek w Rytrze
(kliknij na wybrane zdjęcie, mapę aby ją powiększyć)
Data: 30.08.2020
1.Rowerem: Z Obidzy Na Przehybę rowerem to ponad 20 kilometrów, sam podjazd o średnim nachyleniu. Zaczynamy w Obidzy gdzie trasą Vello Dunajec dojeżdżamy do Gabonia, proponowana trasa na powyższej mapie. Przykładowy film z podjazdu na Przehybę - kliknij
2. Pieszo: Droga z Gabonie na Przehybę jest najłatwiejszym wyborem dotarcia na szczyt, praktycznie do samego końca idziemy drogą asfaltową - czyli dla turystów amatorów strzał w dzesiątkę. Asfaltowa droga nie jest szlakiem turystycznym, nie znajdziemy tutaj żadnego oznakowania tak jak to ma miejsce na typowym szlaku. Przy parkingu znajduję się szlaban dalej autem już nie pojedziemy, no chyba, że lubimy kolekcjonować mandaty. Przy szlabanie znajduje się pomnik Jana Bielak długoletniego gospodarza schroniska, który w 1994 roku zginął tragicznie zjeżdżając skuterem nie zauważył że szlaban jest opuszczony. W początkowej fazie droga jest łagodna , raz po prawej , raz po lewej stronie płynie potok Jaworzynka. Po drodze liczne tablice informacyjne, możemy poznać m.im. fazy rozwoju drzewostanu:) W pewnym momencie ukazuję nam się nadajnik na Przehybie, tuż przy starym wyciągu przy Dolinie Jaworzynki (poniższe zdjęcie)
Skręcamy ostro w prawo i można powiedzieć, że oddalamy się od celu podchodząc "na około" aż do momentu gdzie skręcimy w lewo przy drodze dobrze nam znanej z podejścia zielonym szlakiem. Mijamy ołtarz polowy i kamień Św.Kingi
Jesteśmy na Przehybie o godzinie 8:30, czyli po 1:30h marszu, szczerze nie wiedzieliśmy, że schronisko jest otwarte od godziny 9:00. Jest sporo osób, widok na Tatry niesamowity - dobra przejrzystość powietrza. Ogólnie podejście z Gabonia bardzo łatwe, są miejsca gdzie można na przygotowanych ławeczkach odpocząć, i uwaga brak zasięgu praktycznie do samej PRZEHYBY.
Do Rytra prowadzę dwa szlaki czerwony i niebieski. Wybieramy krótszy niebieski szlak, czyli mamy blisko 14 kilometrów, czerwony ma 16 kilometrów . Zejście na Rytro w pewnych momentach przypomina zielony Szlak Obidza - Łazy - Przehyba. Początek trasy jest dość widokowy, w pewnym momencie schodzimy w las i tak praktycznie tak do samego Rytra. Po drodze mijamy pomnik przyrody "Wietrzne Dziury" Ścisłą ochroną w tym miejscu objęty jest 100-letni las bukowy, porastający malownicze skalne urwiska. W dalszej części trasy natykamy się na wiatę turystyczną, można tu się zatrzymać i poobserwować widoczki.
Następnie przed nami dwie polany Wdżary Wyżne ( 856 m n.p.m.) oraz bardziej na wschód Polana Wdżary Niżne ( 856 m n.p.m.). Widoki z nich są bardzo ograniczone, można dostrzec Beskid Wyspowy no i oczywiście Kotlinę Sądecką. Wdżary Wyżne objęte są ochroną Popradzkiego Parku Krajobrazowego.
Dobrze oznaczony skręt na Rytro, na wprost dojdziemy zielonym szlakiem do Barcic.
Zejście ze szlaku to przejście przez potok który niżej zwany będzie jako Roztoka Wielka. Następnie przed nami już "ubita" droga i parking, który o tej godzinie jest pełniutki. Przechodzimy obok leśniczówki i zaczyna się droga asfaltowa. Bezpośrednio za hotelem Perła Południa, zaczynają się tereny stacji narciarskiej Ryterski Raj. Po drodze mijamy m.in. kapliczkę w Wielkiej Roztoce, mijamy pomnik poświęcony pamięci partyzantów Ziemi Sądeckiej . W Rytrze obieramy czerwony szlak nie na długo, przechodzimy przez most nad Popradem, i już schodzimy z czerwonego szlaku, który kieruję się na prawo do Schroniska Cyrla, kilka kroków dalej za szlakiem także skręcamy w prawo i kierujemy się na zamek. Jest niedziela , piękna pogoda, ostatni dzień wakacji - zwiedzających osób naprawdę sporo.
Zamek w Rytrze więcej informacji - kliknij
W czasie wyjście z Gabonie na Przehybę spotkaliśmy więcej rowerzystów niż wędrujących, których dokładnie było zero :) Rozmawiając z jednym z nich, który kilka razy w tygodniu zalicza Przehybę- przekonuję że nie jest to wielki problem na nią wyjechać, a trasę z Obidzy uznał za interesującą. Natomiast sama wyprawa piesza z Gabonia polecana jest osobom, które dopiero zaczynają wędrować po górach, lub chcą zabrać ze sobą dzieci. Z Przehyby na Rytro niebieskim szlakiem - bardzo interesująco, niezbyt ostre zejście. Poniżej pełna galeria ze szlaku.
kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Noclegi
Polecamy w pobliżu
Ostatnie artykuły
- Ptaszkowa-Jaworze-Mochnaczka Wyżna
- Gaboń-Čertova skala-Jarabina
- Tylmanowa-Lubań-Kluszkowce-Krościenko
- Lubomierz-Stare Wierchy-Maciejowa-Rabka Zdrój
- Milik - Muszyna - Wieża Widokowa na Malniku
- Jazowsko-Przehyba-Rytro
- Schronisko na Przehybie - "Turysta stawiany jest na pierwszym miejscu"
- Kolejny sezon za nami!
- Żywa szopka w Obidzy - jak dojechać?
- Ochtonica-Magurki-Turbacz-Dębno
- Żegiestów-Krynica Zdrój Góra Parkowa-Powróźnik
- Wieża widokowa na Jaworze
- Piwniczna Zdrój-Ogrody Biblijne w Muszynie.
- Szczawnica-Słowacja-Muszyna
- Obidza-Sewerynówka-Źródełko w Krościenku
- Wspólna górska wyprawa - Radziejowa
- Przez Pięć Wież - Marsz Charytatywny
- Gaboń-Wysoki Wierch-Szczawnica
- Lubomierz-Mogielica-Skiełek-Łukowica
- Gaboń-Przehyba-Szczawnica