Obidza - spotkajmy sie na szlaku

Kapliczki

Zajrzyj tu niebawem!

Podsumowanie sezonu

 

Założeniem strony Obidza Spotkajmy Się Na Szlaku było zachęcenie do pieszych wędrówek z naciskiem na uroczą Obidzę, by się tu zatrzymać na dłuższą chwilę. Wędrówki są czysto amatorskie i niech tak w kolejnym roku  pozostanie. Każdy może chodzić po górach, są trasy naprawdę łatwe... można na początek wybrać się pieszo, by zobaczyć Krzyż w Obidzy - kliknij są i takie do których trzeba się przygotować.  Przed nami ostatnie dni grudnia ale jest co wspominać... udało nam się zorganizować jedną wspólną wyprawę kliknij zakończoną wspólnym biesiadowaniem. Wśród wszystkich wypraw wyróżnimy trzy.

1. Obidza - Stary Sącz - Piwniczna - Szlachtowa - kliknij

Najbardziej zwariowana wyprawa, początek rowerem do Starego Sącza, następnie pociągiem do Piwnicznej, a stamtąd pieszo do Szlachtowej. Piękny szlak na granicy polsko-słowackiej i to dosłownie ponieważ zdarzały się miejsca gdzie  wędrowało się już po stronie słowackiej. Całą wyprawę można było zakończyć spływem Dunajcem do Obidzy... może kiedyś.

2.Obidza - Przehyba - Stary Sącz - kliknij

Na drugim miejscu wspólna wyprawa do Starego Sącza. Wspólne wyjście z Obidzy na Przehybę a tam nieoczekiwanie podzieliliśmy się na dwie grupy, jedna z nich zeszła do Obidzy. Wszystko zakończyło się wspólnym biesiadowaniem. Spore wrażenie zrobiło na nas zejście z Przehyby do Starego Sącza. Takie trasy lubimy, wąskie ścieżki, ładne widoki - polecamy tą trasę.

3.Obidza - Gaboń - Przehyba - Zamek w Rytrze - kliknij

Trasa dla pieszego jak i rowerzysty. Początek to wyjście najłatwiejszym sposobem na Przehybę czyli drogą asfaltową z Gabonia. Do Rytra niebieskim szlakiem, przejście przez całą miejscowość i zakończenie na zamku. Sporo kilometrów ale nie było gdzie się zmęczyć ;) Rytro bardzo ładna miejscowość i warto ją pokonać wzdłuż i wszerz, by dotrzeć na zamek. Trasa bardzo przyjemna i to Rytro zrobiło na nas spore wrażenie.

Był to trudny rok dla turystyki nawet tej pieszej... sporo górskich chat pozamykanych. Początki wypraw były bardzo amatorskie, zdarzało się przegapić szczyt ;) np.Skałka choć bez nawigacji w telefonie nie jest to trudne. Wiele szczytów jest mało spektakularnie znaczonych np. kartka a4 przylepiona na drzewie. Dlatego zachęcamy, by korzystać z map turystycznych telefon plus powerbank. Podsumowując... bardzo ładnie prezentuje się zielony szlak przez Łazy na Przehybę, jest on mało popularny, w sumie nie wiadomo czemu, ale na tle innych naprawdę jeden z ciekawszych.  Warto wybrać się na Halę Łabowską, choć sam odcinek do Rytra jest obecnie kiepskiej jakości. Zachęcamy, by w nowym 2021 roku wyrobić sobie kondycję w uroczych zakątkach Obidzy a następnie wybrać się na dłuższy szlak! a zdjęciami podzielić się z nami!

Noclegi

Polecamy w pobliżu

Jesienny redyk w Obidzy

/Fot Mariusz Obrzud/

     Przy dźwiękach góralskiej muzyki w barwnym korowodzie owce przeszły drogę z Jazowska do Obidzy. Jesienny redyk przyciągnął na trasę przejścia nie tylko mieszkańców ale i sporą liczbę turystów, pogoda temu sprzyjała. Na koniec po godzinie 16:00 w amfiteatrze w Obidzy, przy dźwiękach muzyki można było spróbować lokalnych przysmaków. Organizatorem wydarzenia był Związek Podhalan oddział Obidza. Poniżej krótki film z tego wydarzenia na moście w Obidzy. Jesienny redyk w Obidzy został zauważony nie tylko  w lokalnych mediach z naszej okolicy - kliknij

 

 

( Przy oglądaniu na pełnym ekranie na youtube proszę w ustawieniach zaznaczyć wysoką jakość odtwarzania -  720p)

Noclegi

Polecamy w pobliżu

Gaboń-Przehyba-Koziarz-Czerniec

 

 Początek ostatniej wyprawy w tym roku to Gaboń ( 8 listopada) - parking, na zegarku planowo jak dzień wcześniej sobie założyliśmy godzinka 7:30. Było dość zimno termometr samochodowy wskazywał -1 stopień, podejrzewam, że wyżej było ok -3.  W tym roku trasę Gaboń-Przehybę już przebyliśmy i dokładnie opisaliśmy przy okazji wyprawy na Zamek w Rytrze - kliknij Jednak jest spora różnica w otaczającej nas przyrodzie o tej porze roku....

Na parkingu o tak wczesnej porze sporo aut.

 

W cieniu minusowa temperatura... zimno... W słońcu +10  Było to pierwsze miejsce gdzie złapaliśmy promienie słoneczne, a przeszliśmy już 5 km. 

 

Na Przehybie przywitał nas piesek - Bambi.

 

 

Pogoda była idealna, Tatry dobrze widoczne i u góry dość ciepło. Na samym tarasie sporo osób a było to tuż po godzinie 9:00.

 

Przehybę opuściliśmy ok 9:35 i tak się rozpędziliśmy z radości, że towarzyszy nam słońce, że o mało co nie przegapilibyśmy Skałki.

Szczytowe partie Skałki, które kulminują się na trzech wysokościach 1137, 1156 oraz 1163 m n.p.m.  kliknij Na Skałce jesetśmy w tym roku drugi raz kliknij

 

Nasza kochana Obidza i szczyt Rokita, który znajduję się między Kubą a Skałką. W tym miejscu mamy zejście na niebieski szlak do niej, i też w tym roku udało nam się go pokonać kliknij

 

Jest godzina 10:50 jesteśmy na Przysłopie. Spotykamy pierwszych turystów na szlaku. W tym dniu widok na Obidze był znakomity. Dzień, krótki nie możemy za długo się zatrzymywać idziemy w kierunku Dzwonkówki czyli pod górę! Po drodze spotykamy drugiego pieska z którym się witamy to już zobaczycie na zdjęciach w naszej galerii.

Przysłop -  tragiczna w skutkach walka polskich partyzantów z hitlerowcami Zginęło 5 partyzantów oddziału „Wilk”:

pchor. Bolesław Durkalec ps. „Sławek” (ur. 1923 w Krakowie, syn Ernesta Durkalca)
strz. Jan Rogal ps. „Żbik” (ur. 1919 w Waksmudzie)
strz. Józef Rogal ps. „Strzała” (ur. 1925 w Waksmudzie)
strz. Józef Cyrwus ps. „Kruk” (ur. 1920 w Waksmudzie)
strz. Franciszek Klimowski ps. „Wicher” (ur. 1922 w Nowym Targu).
Polegli partyzanci spoczywają na cmentarzu parafialnym w Szczawnicy (pod Huliną). Śmierć partyzantów upamiętnia pomnik znajdujący się na przełęczy. (źródło wikipedia - więcej na ten temat kliknij)

 

Schodzimy z Dzwonkówki,  czyli jesteśmy już na żółtym szlaku. Na szlaku sporo liści co bardzo utrudnia marsz.... jest ślisko pod liśćmi kryją się kamienie w które co jakiś czas sobie kopiemy - pomimo dobrych butów bolą stopy, palce. Po drodze spotykamy turystów, którzy zmierzają do Piwnicznej - muszą się spieszyć, latarek nie mają ale za to humor ich nie opuszcza.

Dzwonkówka 983m (kliknij) - nazwa kojarzy się z pasterstwem, w tej chwil krótki zalesiony grzbiet. 

 

Jest po 13:00 dochodzimy do wieży widokowej na Koziarzu. Na wieży jak to na wieży w niedzielne piękne popołudnie sporo ludzi, niektórzy palą ognisko smażąc kiełbaskę aż im zazdrościmy:) i co ciekawe spotykamy kilku znajomych:) Tak jak na Przehybie widok z wieży niesamowity - bardzo dobra widoczność.

 Wieża widokowa na Koziarzu 943 m znajduję się na terenie Gminy Ochotnica Dolna. Na stronie tej gminy jest dostępna kamera z podglądem - można widoki na żywo obejrzeć kliknij Na wieży mieści się około 30 osób bardzo często w tym miejscu wieje. Jak przekazał nam jeden z pobliskich mieszkańców jest to trzecia wieża, w poprzednią uderzył piorun a jej elementy były porozrzucane w odległości ok. 300 m Poprzednie wieże ludzie nazywali Patryje - wyznaczały one najwyższy punkt, były one przesunięte trochę wyżej od obecnej - na pamiątkę  postawiony został słupek betonowy zwany kopcem, mało kto o tym wie...Poprzednie wieże były węższe ale za to wyższe. Wyjście na nie w formie drabiny. Pierwsza wieża została rozebrana - lata sprawiły, że wyjście na nią było niebezpieczne.

Schodzimy żółtym szlakiem w kierunku Czerńca nie wędrowaliśmy jeszcze w tym kierunku. Warto zaznaczyć, że nie ma już przeprawy na Dunajcu do Łącka. Szlak jest on dość słabo oznaczony w dodatku jest bardzo mokro w tym miejscu zaliczyliśmy małą przejażdżkę na d....;) Wracając do oznaczeń są miejsca w których trzeba się naprawdę dobrze zastanowić gdzie iść.

 

 Po pewnym czasie wchodzimy na drogę betonową z której później zejdziemy a ona sobie biegnie dalej przez Brzynę. Po drodze spotykamy panią M.D. z mężem i to z takim to poczęstunkiem! Jakby było mało to do tego wyprawka i kawa! Wszystko smaczne ale trzeba iść dalej - przed nami jeszcze szczyt Cebulówka 738 m n.p.m. kliknij

Tutaj zatrzymaliśmy się na dłuższą chwilę. Jest ławeczka i jest piękny widok na Łącko. Jak widać na zdjęciu w cieniu robiło się po prostu ciemno.

 

Koniec trasy - kapliczka w Czerńcu. Cudowna, spotykamy także starsze małżeństwo, które przyniosło kwiaty - by następnie się pomodlić w tych trudnych czasach. Opowiadają nam jej historię....cudowni starsi ludzie.

Kapliczka stoi na niewielkim skwerku przy drodze wojewódzkiej nr 969 biegnącej przez wieś. Kapliczka wzniesiona została w drugiej połowie XIX wieku.

Jest to obiekt zbudowany na planie prostokąta z półkoliście zamkniętą tylną ścianą. Kapliczka jest murowana, otynkowana nakryta pięciospadowym dachem z krzyżem na kalenicy. Elewacja frontowa zdobiona jest pilastrami, gzymsem, malowidłami przedstawiającymi świętych, aniołki oraz teksty modlitw. Pomiędzy pilastrami znajduje się półokrągło zamknięta i przeszklona wnęka, w której umieszczony jest obraz Matki Boskiej Bolesnej. Nad wnęką trójkątny szczyt z przedstawieniem Bożej Męki ( krzyż z ukrzyżowanym Chrystusem i malowidło z postaciami pod krzyżem). Na tylnej ścianie drewniany krzyż z ukrzyżowanym Chrystusem. /źródło: polskaniezwykla.pl/

Podsumowując wycieczkę początek w Gaboniu o 7:30 koniec w Czerńcu o 15:30 w sumie około 26 kilometrów. Tempo nie było zabójcze, było trochę dłuższych przystanków. Trasa godna polecenia ale może nie na późną jesień. Zaskoczyła nas spora ilość wędrujących z Łącka w kierunku wieży Koziarz.

 

 

Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec
Gaboń-Przehyba-Kozarz-Czerniec

 

Noclegi

Polecamy w pobliżu

Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka

   

Szacunkowy czasz przejścia według mapa-turystyczna.pl 8:03 h 24.7 km

Nasz pomiar z obejściami: 27 km -  5 godzin 40 minut

Niedzielna pierwsza wyprawa nie z Obidzy a ze Starego Sącza rozpoczeła się o godzinie 06:30 pociągiem relacji Tarnów - Muszyna w stronę Łomnicy Zdrój. Po około 30 minutach wysiadamy na stacji a tam 5 stopni. Stacja w Łomnicy Zdrój jest tak ulokowana, że jesteśmy praktycznie w centrum miejscowości a szlak zaczynał się przy wspomnianej stacji - kolor jego to żółty. Tabliczka pokazywała  nam 4 godziny marszu czyli ponad 10km a , że było tak zimno to pokonaliśmy tą drogę w nieco ponad 2 godziny. Początkowo w Łomnicy 'towarzyszył' nam przyjemny potok Łomniczanka czyli 8 kilometrowy prawobrzeżny dopływ Popradu  wypływający z południowych stoków Wierchu nad Kamieniem przez, który idąc z Hali Łabowskiej przechodziliśmy. Na Hale Łabowską z Łomnicy prowadzą 2 szlaki żółty i niebieski, ten niebieski ponoć jest trudniejszy.

 

Na Hale Łabowską żółtym szlakiem 4 godziny.

Wyprawa rozpoczęła się dość pechowo, już od samego początku mieliśmy problemy z błokającymi się psami, w Szczawnicy na szlaku spotkaliśmy konia kliknij teraz mieliśmy komitet powitalny;) widoczny na zdjęciu. Podjęliśmy strategiczną decyzję, by zboczyć z trasy i głębokim łukiem go ominąć.

 

Droga szybko zaczyna piąć się w górę po betonowych płytach. Mozolnie krok za krokiem idziemy ostro w górę... Po około 25 minutach od zejścia z szosy w Łomnicy docieramy na grzbiet z rozległym pastwiskiem i pięknym widokiem na Łomnice. Mijamy kapliczkę, tutaj na prawo pojawia się szlak na Wierchomlę, w lewo dojście na niebieskie szlak, który także biegnie na Hale Łabowską.  Po kilku chwilach schodzimy z betonowych płyt po których nie najlepiej nam się szło.

Po drodze sporo grzybiarzy, akurat w tym czasie był ich wysyp - my raczej na tym się nie skupialiśmy. Przed nami tabliczka, z bardzo ciekawym napisem LEPIEJ IDŻ TAM - i oczywiście pierwsze co ronimy,  to idziemy na wprost popatrzeć czy coś nietypowego tam znajdziemy - no nic, powróciliśmy na szlak.

Same końcowe dojście na Hale Łabowską jest bardzo przyjemne i nie powinno nikomu sprawić problemów. Po drodze mijamy kilka ciekawych punktów m.in. Studnie grzybiarzy.

 

 Bardzo ciekawe i efektowne  wejście na Hale Łabowską. W Oddali widzimy dym... okazuje się, że jest to ognisko już od samego rana pełno turystów. Schronisko na Hali Łabowskiej zrobiło na nas bardzo pozytywne wrażenie. Jest co poczytać, jest co pooglądać, w środku miło i przyjemnie. Jest też bardzo bogate menu. Ciekawostką jest fakt, że schronisko zasilane jest agregatem. W tym miejscu pozdrawiamy osoby, które zapraszały nas na ognisko:)

 

Strona schroniska - kliknij

Schronisko turystyczne położone w Beskidzie Sądeckim, w centralnej części pasma Jaworzyny, na wysokości 1061 m n.p.m. Historia schroniska zaczęła się w 1953, kiedy na rozległej Hali Łabowskiej oddział PTTK z Nowego Sącza wybudował schron turystyczny, składający się z pokoiku i kuchni. Kilka lat później obiekt rozbudowano, dodając dwa pokoje – schron mógł pomieścić 40 osób. W latach 1973–1980 doszło do kolejnej rozbudowy i budynek zyskał dzisiejszy wygląd schroniska. W 1995 schronisku nadano imię Władysława Stendery.Obecnie schronisko jest obiektem turystyki kwalifikowanej. Otacza je Popradzki Park Krajobrazowy, a w pobliżu znajdują się trzy rezerwaty przyrody. Obok schroniska znajdują się tablice informacyjne dla turystów i źródło z wodą.Schronisko nie jest podłączone do sieci energetycznej i prąd w nim dostępny jest jedynie w godzinach pracy agregatu (godz 18-20). Należy wziąć to pod uwagę planując tam nocleg i zaopatrzyć się w dodatkowe źródła energii (latarki, powerbanki)./ Wikipedia.pl/

Niestety od Hali Łabowskiej do pewnego momentu szlak praktycznie nie istnieje. Jest tak rozjeżdżony pewnie przez quady, że chodzi się dzikimi ścieżkami po lesie.

 

HALA BARNOWSKA ( 1066 M N.P.M.)

Polana w środkowej części Pasma Jaworzyny Krynickiej. z tego co wyczytaliśmy położona jest na wysokości ok. 1066 m n.p.m. Podłużna na płaskim niemal grzbiecie, borówek a borówek, a widoki niesamowite. Tutaj też zrobiliśmy sobie krótką 5 minutową przerwę :)


Jedno z niewielu miejsc z których na tym szlaku widać Tatry.

 

Miejsce uświęcone krwią Polaków poległych w walce o wolność

Tu poległ żołnierz 1 Pułku Strzelców Podhalańskich-AK Grupa "Świerka" Adam Kondolewicz "Błysk"
∗ 1925 † 1944

W tym miejscu spotykamy miłych turystów, którzy dogłębnie wytłumaczyli nam historię tego miejsca. Jesteśmy na Hali Pisanej, jest to niezbyt wybitny szczyt. Wierzchołek jest  znakomitym punktem widokowym. Sama nazwa tego szczytu i hali pochodzi od „spisywania” czyli góralskiego określenia pomiarów geodezyjnych terenu. 

Rozdroże nad Makowicą, czyli węzeł szlaków pod Makowicą. Sporo osób w tym miejscu wybiera się w stronę Rytra do Schronisko Cyrla, całkiem niedaleko stąd - kliknij Schronisko zostawimy sobie na cel innej wyprawy może już w przyszłym roku 2021.

Makowica, bardzo ciekawy szczyt w całości zalesiony. Makowica objęta jest ochroną w postaci Popradzkiego Parku Krajobrazowego Ochroną objęte są między innymi źródła wód mineralnych (szczawy), buczyna karpacka oraz inne ciekawe gatunki flory i fauny. Znajdują się tu jaskinie : "Sucha Szczelina", "Lisia Jama", "Jama Brudasów", "Jama pod Cyrlą". Chyba najciekawszy szczyt jaki do tej pory widzieliśmy - kamień na kamieniu,  że to się nie rozleci ;)

Podszczytowa polana przy Makowicy Panorama z Polany Czerteż na Pasmo Radziejowej. Na dole turyści z kocykiem piknikowym, bardzo przyjemne miejsce. Przed nami wejście do lasu, którym będziemy szli do Mostu nad Głębokim Jarem.

Bardzo ciekawe zejście w kierunku Woli Kroguleckiej, podłoże drewniane  po prawej stronie Głęboki Jar.

 

Most nad Głębokim Jarem jest po prostu głębokim wąwozem wyżłobionym przez wody Potoku Rzyczanowskiego - i niestety z zakazem wstępu, przeznaczony do rozbiórki.  Samo zamknięcie mostu nie przeszkadza w obserwowaniu głębokiego jaru. Został wyznaczony szlak zastępczy nawet wcześniej o tym nie wiedzieliśmy i  dość dłuższy od pierwotnego.

Zawsze w niedzielę, gdy jest ładna pogoda turystów odwiedzających platformę widokową w Woli Kroguleckiej jest znacznie więcej niż suma tutejszych mieszkańców. Na platformie umieszczono tabliczki z rozrysowanymi, widocznymi szczytami poszczególnych pasm Od platformy idziemy w kierunku centrum wsi jakieś 100 metrów drogą asfaltową i kończymy wycieczkę przy zatłoczonym parkingu i tam też natrafiamy na niebieski szlak, którym pierwotnie mieliśmy iść, jakby nie zmiana trasy o której wspominaliśmy. Wycieczka z Łomnicy do Woli Kroguleckiej to około 27 kilometrów - licząc wszystkie obejścia które zrobiliśmy. Czas przejścia znacznie szybszy niż wskazuje to kalkulator szlaków ( ponad 8 godzin) nam udało się to pokonać w 5 godzin 40 minut. Według nas trasa na pewno nie na pierwszy raz, ale należy do dość łatwych. Poniżej pełna galeria zdjęć.

 

Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka
Łomnica-Hala Łabowska-Wola Krogulecka

 

Noclegi

Polecamy w pobliżu

free joomla templatejoomla template
2021  Obidza - spotkajmy się na szlaku   globbers joomla templates