Żegiestów Zdrój-Krynica Zdrój

 

Trasa: 27 km

Początek Żegiestów Zdrój

mapa-turystyczna.pl

Data: 29.09.2021

Ostatnie dni września, środek tygodnia,  dojeżdżamy pociągiem do Żegiestowa Zdrój tuż po godzinie 7:00. Uzdrowisko Żegiestów Zdrój znajduję się w Gminie Muszyna osada miejscowości Żegiestów. W Rytrze świeciło słoneczko, jednak tutaj gęsta mgła...Naszą wędrówkę rozpoczynamy niebieskim szlakiem tuż przy przystanku pkp  i naprawdę jest gdzie się zgubić nawet na samym początku. Lata świetności uzdrowiska może znów nadejdą, wygląda to dużo lepiej niż kilkanaście lat temu...coś tu się odnawia.

 Mijamy Pensjonat Warszawianka wybudowany przez dr. Adolfa Urbana w 1930 roku, odbudowany został w 2009 roku. Gęsta mgła potęguje klimat  jak z horroru. 

Żegiestów Zdrój to kraina wody mineralnej część miejscowości Żegiestów liczącej nieco ponad tysiąc mieszkańców.

Żegiestowskie atrakcje:

- Kościół pw.św.Kingi

- Kościół pw.św.Anny

- Kapliczka Matki Bożej nad deptakiem

- Kapliczka Matki Bożej uzdrowienia chorych

- Ruiny cerkwi grekokatolickiej

- Kapliczka św.Huberta

- Tunel

Kamień Wandy

- Popradzki Park Narodowy

- Festiwal Piosenki Turystycznej Zaczaruj Dźwiękiem

- Spływ Popradem 

 

 Niebieski szlak prowadzi przez plac przy Parafii pw. św. Kingi. idziemy krętymi ścieżkami, a to w lewo a to w prawo. Dość nietypowo musi się czuć turysta w niedzielny gorący dzień...czmychając pomiędzy wiernymi.

Kościół pw. św.Kingi w Żegiestowie-Zdroju zbudowano z zebranych przez 40 lat składek kuracjuszy, którzy w ten sposób wyrażali swoją wdzięczność za poprawę zdrowia. W roku 1885 powstaje stały Komitet Budowy kościoła. Początkowo postawiono drewnianą kaplicę poświęconą św.Antoniemu. Gdy 1906 r. uzdrowisko przechodzi we władanie spółki na czele której stoją: ks.Michał Żyguliński, profesor Seminarium Duchownego w Tarnowie i Wiktoria Więckowska, podjęta zostaje decyzja o budowie kościoła murowanego, według projektu architekta Jana Zawiejskiego. Rok później kościół zostaje oddany do użytku wiernych /polskaniezwykla.pl/

Po kolejnych kilku minutach mijamy odnowioną pijalnię wody mineralnej Anna, wraz z deptakiem, usytuowany przy odnawianej promenadzie spacerowej, około 350 metrów od Domu Zdrojowego. Wygląda to okazale, choć o tej godzinie nie ma w okolicy żywej duszy a ponownie stwierdzamy, że mgła potęguje nie najlepszy klimat.


Pijalnia Anna w Żegiestowie Zdroju

Źródło wody Anna, którego historia sięga roku 1846 zlokalizowano za Domem Zdrojowym w pobliżu Pijalni Głównej. Woda, której każdy może smakować w pijalni posiada właściwości lecznicze. Zachwyca bogatym składem minerałów oraz smakiem. Pijalnia funkcjonuje przez cały rok. Każdy turysta zmęczony długim spacerem przez okoliczny park może odpocząć w pijalni i skosztować naturalnej wody. /cechini-muszyna.pl/

1846 rok- Jakub Ignacy Medwecki odkrywa w dolinie Szczawnego Potoku we wsi Żegiestów wypływy wody mineralnej, a  w 1877-1887 Karol Medwecki rozpoczyna budowę infrastruktury uzdzrowiskowej. 

  Docieramy do krzyża na Hali Milickiej. Jest okazja, by usiąść na ławeczkach. Po drodze wiele Wam nie pokazaliśmy, bo nie było widać praktycznie nic. Spotykamy  pierwszych turystów, którzy także korzystają z miejsc do wypoczynku, widzimy oznaczenie trasy narciarskiej/biegowej:  kapliczka św.Huberta - Hala Malicka.

 

Pusta Wielka...ale tu wieje, ło matko. Dodatkowo pada nam deszcz na głowę, czy to ta mgła się skrapla, czy z jakiś drzew kto to wie... Szczyt zalesiony ale jak wieje no to wiadomo, że szczyt;)

 PUSTA WIELKA (1061 M N.P.M.) zlokalizowana jest w Paśmie Jaworzyny Krynickiej, w obszarze południowym grzbietu. Pusta Wielka wznosi się na północ od doliny Popradu i drogi Piwniczna Zdrój - Muszynana wysokości Żegiestów Zdrój. Na północnym stoku stworzono Rezerwat przyrody Wierchomla ( 25,37 ha), którego zadaniem jest ochrona lasów bukowo-jodłowych ( stary las ) oraz przyrody nieożywionej w postaci skał piaskowcowych. W tych skałach, około 50 metrów od wierzchołka znajduje się 3 metrowej długości grota. /beskidsadecki.eu/ 

 

Zejście w kierunku górnej stacji wyciągu Szczawnik - no nic nie widać. Wyciąg narciarski Szczawnik to część kompleksu narciarskiego Dwie Doliny. jak widać na zdjęciu nic nie widać ;)

 

Kapliczka pod Jaworzynką, bardzo dobry punkt widokowy no dla nas przy tej pogodzie niezbyt - tutaj krzyżują się szlaki turystyczne.

Jest to północna strona Jaworzynki, kapliczka kryta jest dachem z gontów i zamykana żeliwną furtką, jest to wyremontowana łemkowska kapliczka. Bardzo dobre miejsce do wypoczynku, są ławeczki,  dobry punkt widokowy.

 

Mijamy kolejny wyciąg i kierujemy się na Polanę pod Wierchomlą, przed nami bardzo ładne widoki na ... mgłę. Mijamy rozdroże pod Bacówką - odejście szlaku czarnego. Spotykamy panów , którzy grzebią przy tym wyciągu a to oznacza, że niebawem zima:)

 

Bacówka nad Wierchomlą, może nie widać tego na zdjęciu ale trafiliśmy na wycieczkę szkolną, która siedzi przy ognisku i blokuję kolejkę do wc;)  Wspomnienia z dzieciństwa otworzyły nam się...Jak to przy każdym schronisku są i pieski co widać w galerii naszych zdjęć. Zamówiliśmy regionalny trunek i żurek. 

Bacówka nad Wierchomlą to górskie schronisko turystyczne PTTK w Beskidzie Sądeckim, w paśmie Jaworzyny Krynickiej – na szlaku pomiędzy Runkiem i Pustą Wielką. Schronisko usytuowane jest na wysokości 887 m n.p.m., na rozległej polanie, której stoki opadają do doliny Wierchomli Małej otwierając przepiękne widoki na pasmo Radziejowej oraz wyjątkowo okazałą panoramę na Tatry./wierchomla-schornisko.pl/

 

 Mijamy Szczyty Runek i Czubakowska (dawniej polana) czyli jesteśmy na wysokości blisko 1100m n.p.m. i kierujemy się czerwonym szlakiem. Szczyty są całkowicie zalesione, objęta ochroną Popradzkiego Parku Krajobrazowego.

 

Schodzimy do schroniska.

 

 Rozdroże pod Jaworzyną Krynicką, czyli można ominąć schronisko i wrócić na czerwony szlak, lub kierować się na Złockie. tutaj turystów już nie brakuje.

 

 

 

SCHRONISKO GÓRSKIE PTTK NA JAWORZYNIE KRYNICKIEJ IM. JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO. Środek tygodnia naprawdę bardzo dużo turystów. Na zewnątrz leci muzyka disco, w środku nie ma gdzie usiąść. Kto nie lubi chodzić po górach.. od schroniska 15 minut marszu i jesteśmy przy wyciągu gdzie możemy szybko zjechać do Czarnego Potoku. Przy schronisku znajduję się także muzeum turystyki. W schronisku zamówiliśmy kawę, bo to przy tych kolejkach najszybciej można było dostać.


Schronisko nazywane bywa również „Hotelem górskim”, położone jest na wysokości 1050 m n.p.m., poniżej szczytu Jaworzyna Krynicka w Beskidzie Sądeckim.

Prace budowlane nad pierwszym schroniskiem zakończono w 1937 r. Obiekt stał się atrakcją turystyczną i gościł m.in. Jana Kiepurę, księżniczkę Julianę, przyszłą królową Holandii, a także lotników ze Szkoły Orląt. W październiku 1944 roku obiekt został spalony przez oddziały niemieckie w czasie obławy na partyzantów.

W 1960 r. postawiono w miejscu starego schroniska parterowy budynek z 20 miejscami noclegowymi, a w schronie urządzono Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej. Obecnie mieści się w nim muzeum PTTK.

Ostatnia przebudowa miała miejsce w latach 1993-1997. Zwiększył się wówczas znacznie standard schroniska.

Przy schronisku działa kolej gondolowa oraz kilka wyciągów, a trasy zjazdowe mają łącznie ok. 8 km długości (najdłuższa, 2,6 km) /schroniska.pttk.pl/krynica/

Słynny pomnik Jana Pawła II przy schronisku, jednym się podoba drugim nie, czy jest podobny do Karola Wojtyły? Zachęcam do lektury na ten temat - kliknij

 

Jaworzyna Krynicka schronisko, tutaj także stykamy się ze ścieżką przyrodniczo-edukacyjną.

Ścieżka przyrodniczo- edukacyjna „Na stoku Jaworzyny” ma umożliwić zapoznanie się z najciekawszymi fragmentami krajobrazowo-przyrodniczymi Jaworzyny.

Trasa ma długość 4,5 km a czas jej przejścia to około 2 godziny. Zalecany ekwipunek uczestnika wycieczki to ubiór turystyczny, lornetka, notatnik i ołówek, aparat fotograficzny.

Na ścieżce przyrodniczej zlokalizowano 14 „przystanków tematycznych”, każdy poświęcony osobliwościom danego fragmentu trasy. Ścieżka wyposażona jest oczywiście w tablice informacyjne. W miejscach o szczególnych walorach krajobrazowych można spocząć i podziwiać bajeczne panoramy. Dla wygody kierunek marszu oznaczony został strzałkami.

 

 Podążamy ścieżka tuż przy wyciągu, choć szlak kieruję nas drogą przez las... od drogi na zdjęciu metr w głąb w lasu. Decydujemy się iść szeroką otwartą przestrzenią, kontrolując jak przebiega szlak.

 

Dawno dawno temu rycerz z pobliskiej Muszyny zakochał się w krynickiej pasterce . Ponieważ pasterka była biedna, ojciec rycerza nie chciała zgodzić się na ślub. Posyła syna, aby ten zapomniał o ubogiej dziewczynie. Szczęśliwie nie odniósłwszy żadnych ran rycerz wraca w rodzinne strony. Na stokach góry Parkowej napadają na niego zbójcy. Pobitego ciężko rannego pozostawiają. Jego jęki usłyszała pasąca w pobliżu pasterka. Widząc ukochanego rannego klęka na kolana i zaczyna się modlić do Matki Boskiej prosząc o uzdrowienie. Wielkie było jej zdziwienie, gdy zobaczyła wypływające u jej stóp źródełko. Po obmyciu ran ze źródełka rycerz ozdrowiał. Ojciec dowiedziawszy się o cudownym ozdrowieniu syna godzi się na małżeństwo z ubogą dziewczyną i żyją długo i szczęśliwie. Kiedy moce piekielne dowiadują się o istnieniu źródła z cudowną mocą, postanawiają ją zniszczyć. Podnosi diabeł z Tatr potężny kamień i niesie, aby zrzucić go na źródło. Kiedy już był pod szczytem Jaworzyny, kur zapiał, diabeł kamień upuścił i leży po dzień dzisiejszy.
Kamień znajduje się tuż przy zejściu na Czarny Potok - szlak czerwony, bardzo efektownie wygląda.

 

To nie staw z rybami. to zbiornik z wodą do naśnieżania stoków:) o taka ciekawostka. 

 

Schodzimy pod wyciągiem na Jaworzynę Krynicką, bardzo fajny widok w oddali widać Krynicę. 

 

 Wreszcie pojawiło się słońce schodzimy do Czarnego Potoku.

 

 Jesteśmy w Czarnym Potoku kierujemy się do Krynicy... no ale po drodze patrzymy a tu bus do Nowego Sacza! a co tam Krynica! jedziemy do Sącza, okazało się, ze przez ...Grybów. Podróż busem z Czarnego Potoku do Nowego Sącza zajęła nam 1:30h.  Mało tego w Nowym Sączu jedziemy pociągiem relacji Gdynia-Krynica :) a ze Starego Sącza już busem. Można uczciwie przyznać, że dotarliśmy na przedmieścia Krynicy.

 Trasa Żegiestów Zdrój - Krynica Zdrój bardzo ciekawa. Już na samym początku w Żegiestowie Zdrój możemy zatrzymać się na dłuższą chwilę. Niestety mieliśmy pecha i tam gdzie powinny być najlepsze widoki dopadła nas mgła. W Pewnym momencie dla ludzi o słabych nerwach mogło by być nieciekawie...różne rzeczy można było sobie wyobrazić wyłaniające się z mgły.  Trasa godna polecenia z wieloma możliwymi wariantami.

 

Noclegi

Polecamy w pobliżu