Obidza - spotkajmy sie na szlaku

Rogasiowy Szlak - Piwniczna

 
Data: 22.06.2021

Rogasiowy Szlak - część tego szlaku przemierzyliśmy w trakcie majowej wyprawy - kliknij czyli idąc Doliną Roztoki Małej czyli na mapie oznaczenie nr 1, teraz idziemy zgodnie z  oznaczeniem nr 2

Początek przy stacji PKP w Rytrze - kolor szlaku niebieski. Po przybyciu na miejsce patrząc na tablicę informacyjną zauważamy, ze szlaku numer 2 nie ma... pozostał żółty szlak spacerowy. 

 

ścieżka Rogasiowy Szlak wyznaczona jest na południowo wschodnim skłonie Pasma Radziejowej. Przeznaczona jest głównie dla dzieci i młodzieży (starsze klasy szkół podstawowych i młodzieży licealnej), jak również dla samodzielnych turystów , którzy odwiedzać będą znaną miejscowość letniskową, jaką jest Rytro.

"Rogasiowy szlak"  - może byc wspaniałym miejscem rodzinnych spacerów wokół Doliny Ryterskiej. Ścieżka wymagać będzie około 5,5 godziny marszu . Trudność trasy jest średnia . Proponujemy zwiedzanie ścieżki w grupach zorganizowanych liczących maksymalni 15 osób. Na trasie ścieżki przyrodniczej przygotowano 9 opisowych przystanków dla których zaprojektowano tablice informacyjne i opis w przewodniku.Ścieżka przebiega dwiema dużymi dolinami: Doliną Roztoki Wielkiej oraz Doliną Roztoki Małej z kulminacją na Polanie "Skałka" położonej na wysokości około 1080 m n.p.m. Przystanki końcowe (początkowe) położone są w obu przepięknych Dolinach Ryterskich.

 Pierwsze kilometry podejścia od Rytra po płaskim początku są dość wymagające. Po płaskim początku wspinamy się lasem, ilość myszek, które widzieliśmy w ten upalny dzień no nie najlepiej działa na wyobraźnie. 

ścieżka wygląda fatalnie podejście jest bardzo ostre, dookoła pełno powalonych drzew.

Wychodzimy wreszcie z lasu kończy się ostre podejście i przyjemną ścieżką kierujemy się na Rozdroże Mićkowskie przystanek nr 6

"Magiczne miejsce na trasie naszej wędrówki. Tutaj schodzą się szlaki wiodące Dolinami Roztoki Małej i Wielkiej. Jest do doskonałe miejsce na krótki odpoczynek. W czasie relaksu zachęcamy do prowadzenia obserwacji ornitologicznych. Rezerwat "Baniska" w którego sąsiedztwie się znajdujemy, zamieszkuje bowiem wiele interesujących gatunków ptaków. Wsłuchując się w odgłosy lasu, można wyróżnić charakterystyczne śpiewy jego skrzydlatych lokatorów.  

Przełęcz Żłobki, idąc z Przehyby w tym miejscu można zejść "na skróty" gminnym szlakiem  Roztoka Ryterska – Żłobki, także w tym miejscu prowadzi szlak rowerowy niebieski Rytro – Żłobki. Wschodnie stoki przełęczy opadają do doliny potoku Mała Roztoka. Przed nami kolejny cel Wielki Rogacz

Wielki Rogacz, do szczytu na Niemcowej około 3 km

Niemcowa - malownicza polana na wysokości poniżej 1000 metrów. Spod szczytu Niemcowej w różnych kierunkach spływają potoki: Młodowski Potok i Podskalnianka.  Niemcowa objęta jest ochroną w postaci Popradzkiego Parku Krajobrazowego, 10 minut od szczytu znajduję się Chatka Pod Niemcową, zabrakło czasu by się tam wybrać:) Tu mamy zejście w stronę Rytra lub Piwnicznej. Spod szczytu Niemcowej w różnych kierunkach spływają dwa potoki: Młodowski Potok i Podskalnianka

Podążamy w kierunku Kamienny Groń -  Sewerynówka. Żółtym szlakiem do Piwnicznej Zdrój jeszcze nie szliśmy. Wygląda bardzo ciekawie, nie jest monotonny, a to przez las a to przez polankę.Takie ścieżki bardzo lubimy:)

 

Za nami kapliczka na Polanie Wyżnej (widoczna w galerii zdjęć). Piękny widok na Piwniczną, w tym miejscu można sobie wygodnie siąść i odpocząć. Jesteśmy w okolicy Szerszeniówka ponad 700 m n.p.m. niebawem przed nami pierwsze zabudowania - piwniczańskie przysiólki.

 

 pomnik upamiętniający poległego w tym miejscu, w lipcu 1944 roku, żołnierza AK Franciszka Gruceli ps.'Kowalik'. Ogólnie w okolicy Piwniczej sporo jest kapliczek przy których warto się zatrzymać.

 

Taką ścieżką schodzimy do centrum Piwnicznej, teren gdzie wokół możemy podziwiać stare sprzęty rolnicze i stodoły, kapliczki przydrożne, które występują tutaj dość licznie oraz pojedyncze krzyże.

Piwniczna Zdrój czyli niewielkie uzdrowisko z malowniczym rynkiem. Na rynku przystanek z którego możemy pojechać w kierunku Nowego Sącza lub Muszyny, poniżej rynku stacja PKP. Ze szlaku schodzimy wprost na ulicę Sobieskiego i kilkanaście metrów dalej rynek, fajny efekt.  Trasa bardzo fajna, ale nie polecam jej w upalny dzień. Przy podejściu z Rytra las bardzo gęsty, bardzo duszno od samego stanie w miejscu lało się z nas. Była to najkrótsza jaką przemierzyliśmy.

Noclegi

Polecamy w pobliżu

free joomla templatejoomla template
2022  Obidza - spotkajmy się na szlaku   globbers joomla templates